Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-02-2022 16:07

TUZLA BELEDİYESİ ZABITA EKİPLERİ KDV İNDİRİMİ DENETİMLERİNİ ARALIKSIZ SÜRDÜRÜYOR

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın talimatlarıyla başlatılan denetimlerde gıda ürünlerine indirim yapılıp yapılmadığı, ürün fiyatlarının karşılaştırılması, etiket fiyatı ile kasa fiyatının tutup tutmadığı ve son kullanım tarihi gibi konularda kontroller gerçekleştiriliyor.

TUZLA BELEDİYESİ ZABITA EKİPLERİ KDV İNDİRİMİ DENETİMLERİNİ ARALIKSIZ SÜRDÜRÜYOR

Tuzla Belediyesi Zabıta Ekipleri, temel gıda ürünlerinde uygulanan KDV indiriminin marketler tarafından uygulanıp uygulandığının denetimini aralıksız sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca düzenlenen "Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri" tanıtım toplantısında açıkladığı temel gıda maddelerinde uygulanacak KDV indirimi Pazartesi günü başladı. Buna göre, temel gıda ürünlerinde KDV oranı yüzde 8`den yüzde 1`e indirildi. Tuzla Belediyesi Zabıta Ekipleri marketlerdeki denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın talimatlarıyla başlatılan denetimlerde gıda ürünlerine indirim yapılıp yapılmadığı, ürün fiyatlarının karşılaştırılması, etiket fiyatı ile kasa fiyatının tutup tutmadığı ve son kullanım tarihi gibi konularda kontroller gerçekleştiriliyor.

“VATANDAŞLARIMIZIN DUYARLI OLARAK BİZLERE BİLDİRMESİNİ İSTİYORUZ”

Denetimler hakkında bilgi veren Zabıta Memuru Ramazan Çavdar,” Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu gıda ürünlerindeki enflasyonun yüzde 8’den yüze bir indirilmesi konusunda denetimlerimiz devam ediyor. Etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasındaki karşılaştırma denetimlerimiz devam ediyor. Vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlı olmasını ve bizlere bildirmesini istiyoruz. Şu ana da kadar birçok market KDV indirimini uyguladığını tespit ettik. İndirmeyen marketlere ise yasal mevzuatlarımızı sürdürüyoruz. Tutanakları tutarak Ticaret İl Müdürlüğü’ne bildiriyoruz” dedi.