Ekonomi
Giriş Tarihi : 24-09-2021 11:34   Güncelleme : 24-09-2021 11:34

KURU FASULYE ÜRETİMİNDE CUMHURİYET TARİHİNİN ÜRETİM REKORU BİTLİS İLİMİZİN KATKILARIYLA KIRILDI

​ Bitlis ilimizde Kuru Fasulye üretim alanlarında hasatlar başladı

KURU FASULYE ÜRETİMİNDE CUMHURİYET TARİHİNİN ÜRETİM REKORU BİTLİS İLİMİZİN KATKILARIYLA KIRILDI

Bitlis ilimizde Kuru Fasulye üretim alanlarında hasatlar başladı. Bitlis Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün uygulamış olduğu Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında 1 Milyon 400 bin TL bütçeli Kuru Fasulye Tohumluğu Projesi kapsamında 75 bin kg tohumluk 350 çiftçimize 7.500 dekarlık alanda ekim gerçekleştirildi. İlimiz genelinde nadas ve kullanılmayan atıl tarım arazileri bu vesile ile birlikte üretime kazandırıldı. Proje kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet HASDEMİR, Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Dr. Veyis YURTKULU ve İl Tarım ve Orman Müdürümüz Rıfat ÇELİK’in Bitlis valimiz Sayın Oktay ÇAĞATAY’ı ziyaretlerinden sonra Bakanlık Proje Yürütme Ekibi ve Proje Koordinatörleriyle beraber İlimiz genelinde proje uygulanan alanlarda incelemelerde bulundular. Bu kapsamda kuru fasulye hasat alanlarında tarla günü düzenlendi. Tarla gününde Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİR’lide telekonferans yöntemiyle canlı bağlantıyla katılım sağladı. Bitlis İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün son 3 yılda uygulamış olduğu projelerle beraber 2020 yılında 104 bin dekarlık alanda 32.143 ton fasulye üretimiyle Türkiye 3.lüğüne yükselen ve Ülkemiz Yemeklik Kuru fasulye ihtiyacının %12sini karşılayan Bitlis ilimizde modern tarım tekniklerinin uygulanması ve çiftçimizin gayretiyle 2021 yılında rekoltemizin 40.000 Ton’un üstünde olmasını bekliyoruz.

Bitlis Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün Kırsal kalkınma Yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında %50 hibe destekli yaptırdığı Fasulye fabrikalarında işlenen ürünler paketlenerek ülkemizin 81 iline ve komşu ülke pazarlarına arz edilmektedir.

Cumhuriyet tarihinin üretim rekorunun kırıldığı 2020 yılında, Bitlis ilinin öneminden bahseden tarım ve Orman Bakanımız, başarılarından dolayı hem Bitlis İl Tarım ve Orman Müdürümüz Sayın Rıfat ÇELİK ve ekibine, hem de Bitlis çiftçisine teşekkür ederek, destek bizden üretim sizden bereket Allah’tan diyerek, 2022 yılında da Bitlis ilimizdeki projeleri destekleyeceklerini açıkladılar.