Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 11:20   Güncelleme : 31-05-2021 11:20

İLİMİZ EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SUNAN MANDALARIN TOZLU YOLCULUĞU KAPLICADA SON BULUYOR

​ Güroymak ilçemizde yetiştirilen ve şehir ekonomisine büyük katkı sunan yaklaşık 11 bin mandanın, öğlen sıcağında serinlemek için yayladan başlayan tozlu yolculuğu, Budaklı Kaplıcasında görsel şölene dönüşüyor

İLİMİZ EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SUNAN MANDALARIN TOZLU YOLCULUĞU KAPLICADA SON BULUYOR

Güroymak ilçemizde yetiştirilen ve şehir ekonomisine büyük katkı sunan yaklaşık 11 bin mandanın, öğlen sıcağında serinlemek için yayladan başlayan tozlu yolculuğu, Budaklı Kaplıcasında görsel şölene dönüşüyor.

Manda yetiştiriciliğinde Bitlis, Türkiye’de beşinci sıralarda yer alıyor. 2010 yılında Manda Yetiştiriciler Birliği’nin kurulmasıyla birlikte yaklaşık 900 adet mandayla başlanan manda yetiştiriciliği 11 bine ulaştı. Yıllık yaklaşık 4 bin ton süt elde edilen mandaların şehir ekonomisine yıllık katma değeri 20 milyon TL’yi buluyor.

Güroymak ilçesinde, 16 bin metre kare alanda yer alan ve sit alanı ilan edilen İron Sazlığından 6 köy faydalanarak manda yetiştiriciliği yapıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığımızın desteklediği projeden 450 aile faydalanıyor. Bataklığı seven mandaların serinlemek için kaplıcaya başlayan yolculuğu adeta görsel şölene dönüşüyor. Kışın 50 dereceye varan Budaklı Kaplıcasının suyuna giren mandalar, yaz mevsiminde ise, serinlemek için kaplıcaya giriyor.

Bölgede manda yetiştiriciliğinin çok yaygın olduğunu belirten İl Tarım ve Orman Müdürümüz Rıfat ÇELİK “Güroymak ilçemizin Günkırı beldesi, Güzelli, Özkavak, Budaklı, Değirmenköy ve sütderesi grup köylerin İron Sazlığı sahasındayız.

2010 yılında kurduğumuz Manda Yetiştiriciler Birliği, 2012 yılında Türkiye geneli kurulan Manda Yetiştiriciler Genel Merkezi’nin hem kurucu üyesiyiz hem de 2010 yılından bu yana ilimizde 700-800 olan manda sayımız hali hazırda 11 bin adete ulaşmıştır.” dedi.

 “Manda, tarım ve hayvancılığa meyilli, geçim kaynağı hayvancılık olan ilimizin önemli bir gelir ürünüdür.” diyen ÇELİK, “Yıllık genel olarak 4 bin ton süt elde ederiz. Manda yoğurdu, peyniri, tereyağı, mamul ve yarı mamul ürünlerde ilimize yaklaşık 20 milyon TL civarında katma değer sağlanmaktadır. Manda önemli bir hayvandır. Derisinden, etinden, sütünden, yağından, peynirinden faydalanıyoruz. Mandanın eti, diğer sığır etlerine göre daha çok protein barındırmaktadır. Sütü diğer sığır sütlerine göre daha yağlı ve piyasadaki değeri daha fazladır. Tarım ve Orman Bakanlığımız, Tarımsal Araştırma Genel Müdürlüğümüzce ilimizde mandacılık geliştirme adına uygulamakta olduğumuz ulusal bir projemiz vardır. ‘Halk Elinde Anadolu Mandası Islah Projesi’ Bu proje kapsamında yaklaşık olarak 450 üreticimizle 3 bin 20 adet mandamızı sürekli takip etmekteyiz.

Yine bu anaç mandaların ‘malak’ dediğimiz yavru desteği yapılmaktadır. Malak desteği geçen yıl birinci dönem 500 bin üzeri bir destek ödemesi yaptık. Yılda iki defa yapılmakta. 2019 ikinci dönem devam etmektedir. ‘Halk Elinde Anadolu Mandası Islah Projesi’ kapsamında, elimizde ıslah amaçlı tutuğumuz anaç mandalarına hayvan başına 850 TL ayrıca destek veriyoruz.”

Son olarak mandaların, sulak alanlarını sevdiğini belirten ÇELİK, mevsim itibariyle ahırdan çıkan mandaların meralarda otladığını, serinlemek içinde kaplıcaya girdiğini, İron Sazlığının bölgede manda yetiştiriciliği için önemli bir yer olduğunu ifade etti.

.