Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 20:26   Güncelleme : 31-05-2021 20:26

Bitlis’te Çekirge Mücadelesi Başladı

  Çekirge ile mücadele çalışmaları hakkında bilgi veren Bitlis Tarım ve Orman İl Müdürü Rıfat ÇELİK, “Hava şartlarının uygun seyretmesiyle birlikte kışlaklarda toplu çekirge çıkışlarının olduğu Müdürlüğümüz Teknik Personellerince tespit edilmiştir

Bitlis’te Çekirge Mücadelesi Başladı

  Çekirge ile mücadele çalışmaları hakkında bilgi veren Bitlis Tarım ve Orman İl Müdürü Rıfat ÇELİK, “Hava şartlarının uygun seyretmesiyle birlikte kışlaklarda toplu çekirge çıkışlarının olduğu Müdürlüğümüz Teknik Personellerince tespit edilmiştir.

    Çekirge nimflerinin ilk çıktığı alanlarda çekirge mücadelesi Devlet Yardımı şeklinde yapılmakta olup, kimyasal mücadelede kullanılan bitki koruma ürünleri Devlet tarafından işçilik ise yerel çiftçiler tarafından karşılanmaktadır. Nisan ayından itibaren İl Merkezine bağlı köylerimizde arazi sürvey çalışmalarına başlanmıştır. Risk teşkil eden köylerde çekirge yatakları tespit edilmeye başlanmış olup, çekirgeler küçük ve toplu halde iken mücadeleye başlanacaktır. Bu köylerde ikamet eden muhtar ve çiftçilerimiz bilgilendirilerek, duyarlı olunması istenmiştir. Arazilerde çekirgeler toplu halde iken mücadele yapılmalıdır. Aksi takdirde bu alanlarda gelişimini tamamlayan çekirgeler uçar hale geldikten sonra tarım arazilerine inmekte ve yeşil bitkilerin tamamında zararlı olmaktadır.

     İlimiz genelinde risk oluşturan tüm köylerde İl Müdürlüğümüz Teknik Personellerimiz yönetiminde kimyasal mücadeleye başlanmış olup, mücadelede Bakanlığımızca ruhsatlı ilaçlar kullanılmaktadır. 2020 yılı çekirge mücadelesi programı kapsamında İl genelinde tespit, bilgilendirme ve ilaçlama hedeflenmektedir. Tüm köylerde muhtar, çiftçi ve özellikle de çobanlar teknik elemanlarımızca ilaçlama yapılan alanlarda 20-30 gün süre ile hayvan otlatılmaması konusunda uyarılmaktadır. Çekirge zararı görünen alanlarda arazi kontrolleri ve kimyasal mücadele çalışmalarımız devam edecektir”