GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-10-2023 11:26

81 ilden 700 sporcunun katıldığı satranç turnuvası Tuzla'da başladı

Tuzla Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Türkiye Satranç Turnuvası, bu yıl Cumhuriyet'in 100. yılına özel olarak gerçekleştirildi.

81 ilden 700 sporcunun katıldığı satranç turnuvası Tuzla'da başladı

Tuzla Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Türkiye Satranç Turnuvası, bu yıl Cumhuriyet'in 100. yılına özel olarak gerçekleştirildi.

Tuzla Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Türkiye Satranç Turnuvası, bu yıl Cumhuriyet'in 100. yılına özel olarak gerçekleştirildi. Yedinci kez düzenlenen turnuva, yaklaşık 700 sporcunun katılımıyla farklı illerden oyuncuların da dahil olduğu bir organizasyonla başladı. Turnuva açılışını gerçekleştiren Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, "Gençlerimizin sosyalleşebilmeleri ve kendilerini deneyebilmeleri için bu oyunların hayatlarında yer almasını, mesleklerinde veya karşılarına çıkacak problemlerde stratejik düşünmelerini geliştirmelerini umuyoruz" dedi.

Tuzla Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve 81 ilden satrançseverlerin katıldığı Türkiye Satranç Turnuvası, Türkiye Satranç Federasyonu’nun destekleri ile başladı. Tuzla Mimar Sinan İlkokulu Spor Salonu’nda başlayan ve 2 gün sürecek turnuvaya yaklaşık 700 sporcu katıldı. Her yaştan sporcunun katılımına açık düzenlenen turnuva, 10 kategoride 35 dakika ve 30 saniye düşünme süresinde 6 tur UKD olarak tasarlandı. Şampiyonayı Türkiye’nin dört bir yanından katılan sporcuların yanı sıra Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Çangır, Türkiye Satranç Federasyonu yetkilileri ve çok sayıda vatandaş takip etti.  Turnuvanın açılışını yapan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, sporcularla sohbet ederek onlara başarılar diledi. Başkan Yazıcı’nın ilk hamleyi yapmasıyla turnuva başladı. Ayrıca Başkan Yazıcı bir chat master oyuncusu ile açılış maçı yaptı. 

“SATRANÇ, ÇOCUKLARIMIZIN ZİHİNSEL, BEDENSEL VE SOSYAL GELİŞİMLERİ İÇİN ÇOK KIYMETLİ”

Açılışta konuşan Başkan Yazıcı, “Tuzla 7’nci Satranç Şampiyonası’ndayız ve bugün ilk hamleyi yaparak turnuvamızı başlattık. Satrancın gençlerimiz ve çocuklarımız arasında yayılmasını çok istiyoruz. Çocuklarımızın zihinsel, bedensel ve sosyal gelişimleri çok kıymetli. Gençlerimizin sosyalleşmeleri ve kendilerini deneyebilmeleri için önemli olan bu oyunların mesleklerinde ya da karşılarına çıkacak problemlerde stratejik ve analitik düşünmelerini geliştirmesi amacıyla hayatlarında olmasını arzu ediyoruz. Satrançta da böyle önemli bir özellikle gördüğümüz için Tuzla Belediyesi olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Satranç Federasyonu iş birliğinde güzel bir organizasyon yapıyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, gençlerimize de başarılar diliyorum. Türkiye’deki tüm chat masterları burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Biraz önce chat masterımızla bir oyun oynadık. Oynadığımız oyunda yenilmeden zamanında terk etmeyi bildim. Türkiye’de uluslararası chat master oyuncularının çıkması da artık bizim geleceğe dair önemli başarılar için hazır olduğumuzu da gösteriyor” şeklinde konuştu.

AdminAdmin